Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
16.08.2019 19:41 - 730 000 тираж на бг книги – пишем или четем повече?
Автор: soldier Категория: Забавление   
Прочетен: 608 Коментари: 3 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
Тъкмо си викам, че след тази изцепка с „погрома“ журналистите ще вземат да се кротнат, ама пак се излъгах. Мая Йорданова е автор на статия за тиража на издадената българска литература за миналата година. Дори не мога да осмисля на колко нива тази статия е еднакво грешна, обидна и безполезна. Затова, ще караме подред.

Още заглавието ще ти избоде очи. 730 хиляди е наистина голяма цифра, но не и за литература. Защо? Литературата, за разлика от други изкуства, е нематериална. И да се търси материална изгода от нещо, чиято природа е нематериална, е пошло, неморално и непрофесионално. Не можеш и нямаш право да свеждаш всичко отрасли под една черта, като че си някакъв бакалин.

„Тиражите на книгите на мастити писатели като Георги Господинов, Милен Русков и Владимир Зарев, колкото и да са впечатляващи за малкия роден пазар, обаче не могат да се мерят с тези на млади автори, които оперират в дигиталния свят – геймъри, блогъри, влогъри с канали в YouTube…“

Георги Господинов, Милен Русков и Владимир Зарев са „мастити“, защото се говори само за тях (като че са единствените български писатели). От една страна, това се дължи на факта, че журналистите не четат книги, че да говорят за творчеството на останалите писатели. Това не значи, че безименните писатели в тази статистическа гавра пишат зле. Това значи, че никой не им е обърнал внимание. От друга страна, всички знаем, че Господинов е лансиран и има доста стабилен гръб. Аз лично никога не съм го харесвал нито като човек, нито като писател. Забелязал съм, че много хора, които коментират, не могат да разграничат човека от писателя. Господинов говори по-добре, отколкото пише, но не говори нищо полезно, просто умее да си подбира думите… Освен онзи път, когато заплю провинциалните писатели (към които сам се числи). Човекът има два и половина романа, в които липсва какъвто и да е стабилен сюжет, усещане за стил или енергия. Да, има хора, които наистина го харесват, но има и много такива, които се страхуват, за да не излязат последните овце, демек – необразовани и без вкус.

За Милен Русков няма да говоря тук, но Владимир Зарев наистина трябва да се поспре. Явно няма да разбере скоро, че никога не ще настигне баща си. Зарев не е на възраст да се бута тук и там, но човеко, мръдне ли се литературния мастодонт, той е пръв за всичко. В никакъв случай не говоря, че Зарев е лош писател; за мен той е посредствен, защото не може да се спре и да поработи над творбите си малко повечко време. Жална му майка, ако опитва да настигне Стивън Кинг с неговите два романа на година.

Колкото до „младите автори“ от дигиталния свят (ох, ох) – те не представляват абсолютно никаква конкуренция. Говоря за висока литература. Не че Русков, Господинов и Зарев са там, но хайде да не им кършим хатъра, а? Майче, не можеш да слагаш на едно равнище авторитетите с дилетантите. Това е пълна гавра. Първите пишат, за да се изхвърлят пред всички, а вторите пишат, за да се изхвърлят само пред своята си публика. Пуберите творят на езика на своите и са харесвани за това. 21 век е векът, в който е яко да четеш книги. Независимо дали качеството им е на тоалетна хартия. Нали така, Сиела?

„…но голяма част от тях (заглавията) са учебниците, а други са плод на мемоарни и народоведчески напъни на графомани „самиздатци“, така че изобщо не достигат до книжарниците. До крайния клиент – негово величество читателя, отиват към половината, или около 5000 – 6000.“

Майче, тук си закова последния пирон в ковчега (още сме в началото на статията). Учебниците бих ги определил като депо за преработени канонични хрумвания. Вярно, че в България всяко ново четене на историята се посреща с дъжд от камъни, но учебниците са в толкова ужасно състояние, че е по-добре въобще да ги няма на този свят. Така… Колкото до мемоарите и останалите „напъни“ (едва сдържам смеха си), на „самиздатите“ (както е правилно да се пише) – ето как стоят нещата, Майче.

Ако скоро не си гледала новини или не си сърфирала на друго място, освен в НСИ, нека ти кажа, че българите страдат – имат сметки, които не могат да платят; взимат заеми, които не могат да върнат; страдат от болести, които не могат да излекуват; мислят за децата си, които не могат да облекат и изхранят и (което е най-страшно) чудят се защо са им дали живот. Това е огромно психично напрежение, водещо до депресия. Майче, нямаш представа колко пъти на ден чувам хора да казват между другото, че искат да сложат край на живота си. Хората не четат, да, но хората пишат. Защото имат какво да кажат, а няма кой да ги чуе. Дори такива „авторитети“ като горката Божана Апостолова, която не може да смогне на наплива на книги, които млади писатели ѝ изпращат всеки ден.

Майче, г-жо Апостолова, това са хора, които имат нужда да бъдат изслушани; хора, които молят отчаяно за помощ. Това не е нищо ново за литературата – тя се докосва до всички науки и приема всички хора в лоното си. Малцина от пишещите ще станат наистина велики писатели  и ще пребъдат в историята, но също така са важни малките, невидимите пишещи. Защото те са продукт на своето време. Те са онова, което България е в момента – отчаяно молеща за помощ, за глътка въздух, за шанс за живот.

„Автори ми изпращат ръкописи ежедневно – получавам 5-6 до 10 всеки ден. И да ви призная, започнах да се плаша, че целият български народ е седнал да пише, да описва себе си, собствения си живот…“, казва Апостолова. Тя очертава също тенденцията да се угажда на егото с опуси, които не вълнуват масовия читател и съответно не задоволяват интереса на издателствата.“

Които не вълнуват масовия читател? А какво, госпожо Апостолова, интересува масовия читател? Вашето мнение ли? Т.е. това, което интересува вас, трябва да вълнува и хората? Съжалявам, но голяма част от тях нямат странични доходи като вас или хората от обкръжението ви. Хора като вас не се различават по нищо от графоманите, които четат сами онова, което са прочели.

„…като се приспаднат плодовете на самиздатското его, от български автори са около 20-25% тоест 1200-1500 книги, а останалите са преводни.“

(прокашляне) Майче? Ти за жанрове и литературни родове учила ли си в школото? Ами стихосбирките и сборниците с разкази? Ами антологиите? Ами есетата? 1500 книги въобще не са 1500 романа, а когато говорим за истински роман, много малко от тях могат да достигнат обема на Толстой. Първо, те са много рисковани, второ – трудни са за четене (особено ако писателят няма опит).

„Такъв е („превъзходен“) главният редактор на „Сиела“ Захари Карабашлиев, който с лекотата на Стефка Костадинова минава летвата от 10 000 с всяка своя книга. „18% сиво“ е феномен – тя се продава равномерно силно във всяка година след излизането си.“

Хайде, хайде, Майче! Пак Захари! Ами че той има Сиела! Как може изобщо да го поставяш наравно с останалите? Буквално всеки голям редактор ще му лази в краката да шлайфа романите му. Той има такава голяма преднина пред останалите писатели, че усмивката никога не слиза от лицето му. И какво е това „равномерно силно“? Майче, Майче…

„Мария Лалева с „Живот в скалите“, дебютите на Георги Бърдаров с „Аз още боря дните“ и на аниматора Неделчо Богданов с „Българ“…“

Не съм чел „Живот в скалите“, но има много ниски оценки в Goodreads. Колкото до Бърдаров, същата работа – неговата научна степен не можа да го спаси от клишетата и бързо потъна. Неделчо си е Неделчо, там няма какво да говорим. „Българ“ е това, което е – смешен, неангажиращ, непретенциозен.

„…хора, известни сами по себе си или от някоя друга област като Лили Иванова, Стоянка Мутафова, Стефан Данаилов, Димитър Бербатов, Христо Стоичков, Венета Райкова и т.н., лансирани от различни издателства…“

Ха-ха! Известни само по себе си? Искаш да кажеш, известни личности? Те сами се продават. Не е нужно да бъдат лансирани от никого. Освен това, защото са известни, те също имат силни редактори зад гърба си, а не някои от онези самопровъзгласили се за професионалисти фрийлансъри.

„…в склада на „Жанет 45“ залежават непродадени книги за над 5 млн. лв., и то на големи автори. Защото читателите понякога прекалено робуват на литературната мода… Българинът е научен не толкова да мисли, колкото да бяга след внушението“, констатира Апостолова.“

Как тази статистика се обърна в интервю на Апостолова? Кого го грее какво има в складовете на Жанет 45? Хората нямат какво да ядат, а Апостолова тропа с краче, че има пет милиона лева целулоза в килера си и иска да използва обидата като чейндж бюро, че да ги превърне в суха пара. Има хора, които действително ще се засегнат, като им кажеш, че не могат да мислят, но това не значи, че ще започнат, ако си купят ваша книга, Апостолова! Да не сте открила топлата вода? Хората може да са бедни и невежи, но това не значи, че вие ще им кажете какво да четат. А може, може би!, ако престанете да ги сочите с пръст и да плюете по тях, те ще започнат да четат. Проблемите са до шия. Не ни трябва още един „обвинител номер едно“.

https://writereadbelieve.home.blog/2019/08/16/730-000-%d1%82%d0%b8%d1%80%d0%b0%d0%b6-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%b3-%d0%ba%d0%bd%d0%b8%d0%b3%d0%b8-%d0%bf%d0%b8%d1%88%d0%b5%d0%bc-%d0%b8%d0%bb%d0%b8-%d1%87%d0%b5%d1%82%d0%b5%d0%bc-%d0%bf%d0%be/




Гласувай:
4



1. valdor1355 - Чета блога ти с интерес. Мдам, бъ...
16.08.2019 22:36
Чета блога ти с интерес. Мдам, българинът не чете. Не чете, защото има много по- завладяващи неща, за които да си харчи парите. В края на краищата авторите са некадърни и не им достига талантът, за да заинтригуват. Сред всички тези малки и безименни автори, за които споменаваш съм убедена, че няма нито един Шекспир. И те няма с какво да изненадат читателя, освен с интрепретация на личната си драма в стихове, романи или разкази- все тая. На кой психически здрав човек му се чете това? Издателствата са прави да не ги печатат, защото по складовете им ще залежава хартия за още повече пари. Много ценя безкрайното красноречие на естествения подбор във всяка сфера. Той е красноречив, както нищо друго.


П.п: Но си прав за " маститите" писатели. Прав си, че и те не стават за четене.



цитирай
2. apostapostoloff - Хората нямат какво да ядат, а?
17.08.2019 06:34
И затова не купуват книги. Поредната гигантска идиотщина. 70 % от българите са вече с наднормено тегло, но все още се намират идиоти, които твърдят, че хората нямали какво да ядат. А бе, що ли не ви е@а майката малоумна?!
цитирай
3. soldier - Хората не са достатъчно осведомени
17.08.2019 09:10
valdor1355, благодаря ти за интереса. Надявам се везните скоро да се наклонят и да завалят малко стойностни четива. И да не, здраве да е.

apostapostoloff, съветът ми е да си пазиш отровата за производителите на хляб. Казвам ти от личен опит - в момента, в който спреш да ядеш хляб от магазина, ще свалиш 10 кг. Тайната на добрата диета е да спираш постепенно, а не изведнъж, особено със захарта. Да, има хора с наднормено тегло, но това не значи, че не са бедни. Пакетираните храни имат Е-та, които не застрашават здравето (по документи), но не се разграждат в тялото и се натрупват. Защото захарите, въглехидратите и мазнините в тези храни са редуцирани, мозъкът праща сигнали, че иска още, ала с това поема още трансмазнини, хормони, инсектициди и др. Консумирането на много пилешко, например, води до увеличаване на гърдите при мъжете (при жените не личи, очевидно). Това е ужасно голяма тема, моята област е литературата, но не нападай хората с наднормено тегло - някои от тях са просто болни, не преяли.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: soldier
Категория: Забавление
Прочетен: 15508
Постинги: 16
Коментари: 13
Гласове: 14
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031